Najčastejšie otázky o bezpečnosti na internete

Odpovede sú vytvorené za pomoci špecialistu na serverové technológie.
Prečo NHS (nemocničné servery po celom svete) nepoužíva uzatvorenú bezpečnú sieť, podobne ako armáda?
Z praktického hľadiska nie je možné úplne izolovať sieť NHS. "NHS posiela e-maily pacientom, ktorí majú e-mailové adresy mimo siete NHS. Ľudia v NHS tiež intenzívne využívajú internet na výskum, rovnako ako akademici."
Dokonca aj súkromná sieť môže byť ohrozená, najmä v organizácii s tisíckami ľudí, ktorí ju denne používajú. Keď sa podarí vstúpiť do väčšej siete, potom sa môže rozšíriť zraniteľnosť.

hacker
 
Budú ovplyvnené banky a osobné financie?
Keďže služba zákazníkom online je súčasťou chleba a masla bánk, očakávate, že kybernetická bezpečnosť bude na vrchole svojich priorít.
Cyber-security je hra mačiek a myší, pričom zločinci vždy premýšľajú o nových spôsoboch útoku na systémy, takže žiadna organizácia nie je úplne nepreniknuteľná.
Toto prepuknutie výmazu je pravdepodobne najviac ovplyvnené vašimi finančnými prostriedkami, ak sa nakazíte a zaplatíte výkupné, čo bezpečnostní experti hovoria, že by ste nemali robiť.
Neexistuje absolútne žiadna záruka, že zločinci vrátia vaše súbory. Ak prevádzkujete podnikanie, nájdete podrobné informácie o webových stránkach Centra národného bezpečnostného centra, ktoré môžete sledovať, aby ste sa uistili, že vaša spoločnosť je chránená.

kybenetika

Ako môžem osobne chrániť svoje zariadenie?
Spoločnosť Microsoft už určila spôsob šírenia tohto špecifického druhu ransomware z prístroja na zariadenie a vydal vydaný opravný prostriedok.
Pokiaľ je váš operačný systém aktuálny, mali by ste byť chránení pred týmto druhom ransomware.
Vždy sa uistite, že používate najnovšiu verziu vášho operačného systému s najnovšími inštaláciami bezpečnostných opráv – a spustite aktuálny antivírusový softvér od dôveryhodnej spoločnosti.
Hoci tento druh ransomware nebol šírený e-mailom, vždy pozorujte podozrivé e-maily, ktoré vás žiadajú, aby ste klikli na odkazy alebo stiahli prílohy.
Zločinci často používajú široko propagovanú vírusu na odosielanie podvodných e-mailov, ktoré predstierajú, že ponúkajú pomoc.
Aby ste predišli zlomyseľnosti, ak najhoršie príde k najhoršiemu, mali by ste mať na externom pevnom disku záložnú kópiu dôležitých súborov, fotografií a videí.

Prečo to robia útočníci?
Účelom ransomware útoku je vytláčanie peňazí od obetí.
Je to silný útok, pretože ľudia sa môžu obávať straty svojich dokumentov a fotografií, a preto je pravdepodobnejšie, že budú platiť.
Keď narazí na podniky a nemocnice, existuje veľký tlak na rýchle zbavenie sa ransomware.
Vláda uviedla, že vypuknutie výmazov v NHS nebolo cieleným útokom na zdravotnícke služby Spojeného kráľovstva.
Je možné, že útočníci vytvorili vírus bez toho, aby vedeli presne, ako ďaleko sa rozšíri.